- 5 % vseki den

Падащи цени -5 до -75% на ден

вторник, 11 февруари 2014 г.

СПЕСТЕТЕ ПАРИ СЪС СЛЪНЧЕВ КОЛЕКТОР

През последните години използването на слънчевата енергия е въпрос с голямо значение. Стандартните ресурси като природен газ, нефт и въглища постепенно се изчерпват, а все по-рядко се разработват нови находища тъй като добивът от тях се оскъпява прекалено от това, че те са прекалено дълбоки или много бедни. Друг, не по-малко важен момент е наболелия въпрос за опазването на околната среда от технологичното замърсяване при използването на традиционните начини за енергия. Добиването на електроенергия от атомните електроцентрали (АЕЦ) съвсем не е най-добрата алтернатива на едни от най-големите замърсители - топло електрическите централи(ТЕЦ), заради опасността от ядрено замърсяване. Живота на самите АЕЦ е около 20 - 30 години, след което те трябва да бъдат „погребани" в скъпоструващи съоръжения. Употребата на Водно електрическите централи (ВЕЦ) е много затруднена от специфичните условия, които са необходими за тяхното изграждане и скъпоструващата техника. Освен това, всички тези източници на енергия поглъщат много средства за поддръжка. Ето защо учените по цял свят са насочили своите усилия към разработването и осъществянето на технологии за добиване на енергия от така наречените „възобновяеми източници".
Съществуват разработки на ел. централи използващи енергията на морските вълни, приливно-отливни ел. централи, електроцентрали работещи с „биогаз", геотермални източници на енергия, вятърни електроцентрали и др. Една от най-развиващите се напоследък насока в съвременните изследвания е използването на слънчевата енергия. Слънчевата енергия е достъпна за всеки дом, цената на нейното преработване в електрическа енергия е ниска и не причинява никаква вреда на околната среда. Голяма част от усилията сега са насочени основно към развитието на преобразувателите на слънчевата енергия, наречени photovoltaic, но немалко се работи и по повишаването на коефициента на полезна дейност на водните слънчеви колектори.

Направените измервания в домакинства, използващи слънчева система за битова топла вода, е установено, че човек използва средно на ден около 40 литра топла вода. Тези измервания се отнасят до горещата вода, използвана директно от резервоара на системата, без да е смесвана със студена вода. Най-важен е факта, че слънчевите системите са напълно безвредни за хората и околната среда, доставят екологично чиста енергия на домакинствата и същевременно спестяват пари.


Средният живот на една слънчева система е минимум 20 години, като не е изключено и да ги надхвърли значително, може да се наложи само смяна на вакуумните тръби, при които след този период се наблюдава отслабване на ефективността им. Евентуалната им замяна с нови (не са скъпи, отнесено към цената на цялата система) може да удължи значително живота на системата.

1 медна тръба за улеснение на монтажа се използва гъвкава медна тръба
2 адаптер нипел присъеденяване на колектора към тръбата
3 дебелостенна излолация осигурява термоизолация на тръбите
4 терасен колектор 30 броя heat pipe тръби Размери - дължина 3м, височина 1м.
5 стойка за слънчев колектор изработва се собственоръчно от клиента, не се включва в комплекта
6 heat pipe тръба елемент от терасният слънчев колектор
7 манометър следи за оптималното налягане в системата
8 четирипътен адаптер свързва колектора, манометъра, една от тръбите, и мястото за пълнене
9 гъвкава връзка не се включва в комплекта, свързва водопроводната мрежа и слънчевата ситема
10 адаптер тройници присъеденяване на елементите от терасната слънчева система
11 разширителен съд буфер при загряване и температурни разширения на топлоносещата течност
12 обезвъздушител автоматично отвеждане на въздуха от системата
13 кран холендри монтират се директно на бойлера и са удобни в случай на демонтиране на системата
14 серпентина елемент от слънчевият бойлер през която преминава топлоносещата течност
15 бойлер висококачествен бойлер придружен с електрически нагревател
16 вход бойлер щуцер за влизащата студена вода от водопроводната мрежа
17 изход бойлер щуцер за изходящата гореща вода от водосъдържателя
18 кран-водопроводна мрежа достигане до необходимото налягане в системата
19 топлоносеща течност пропилен гликол - Незамръзващ, неотровен антифриз

ОЦЕНКА ПОТЕНЦИАЛА НА СЛЪНЧЕВАТА РАДИАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ

Средногодишното количество на слънчево греене за България е около 2 150 часа, а средногодишния ресурс слънчева радиация е 1 517 kWh m2. Като цяло се получава общо количество теоретически потенциал слънчева енергия падаща върху територията на страната за една година от порядъка на 13.103 ktoe. Като достъпен годишен потенциал за усвояване на слънчевата енергия може да се посочи приблизително 390 ktoe (Като официален източник за оценка на потенциала на слънчевата енергия се използва проект на програма PHARE , BG9307-03-01-L001, „Техническа и икономическа оценка на ВЕИ в България”. В основата на проекта са залегнали данни от Института по метеорология и хидрология към БАН, получени от всичките 119 метеорологични станции в България, за период от над 30 години). След анализ на базите данни е направено райониране на страната по слънчев потенциал и България е разделена на три региона в зависимост от интензивността на слънчевото греене (на фигурата долу).
Централен Източен регион – 40% от територията на страната, предимно планински райони. Средногодишната продължителност на слънчевото греене е от 400 h до 1 640 h - 1 450 kWh/m2 годишно.
Североизточен регион – 50% от територията на страната, предимно селски райони, индустриалната зона, както и част от централната северна брегова ивица. Средногодишната продължителност на слънчевото греене е от 450 h до 1 750 h - 1 550 kWh/m2 годишно.
Югоизточен и Югозападен регион – 10% от територията на страната, предимно планински райони и южната брегова ивица. Средногодишната продължителност на слънчевото греене е от 500 h до 1 750 h - 1 650 kWh/m2 годишно.
СЪСТОЯНИЕ И ПРОГНОЗА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ СЛЪНЧЕВАТА ЕНЕРГИЯ В БЪЛГАРИЯ
Интерес от гледна точка на икономическата ефективност при използване на слънчевите термични инсталации предизвиква периода късна пролет - лято - ранна есен, когато основните фактори, определящи сумарната слънчева радиация в България са най-благоприятни. Основният поток на сумарната слънчева радиация е в часовете около пладне, като повече от 70% от притока на слънчева енергия е в интервала от 9 до 15 часа, който се приема като най-активен по отношение на слънчевото греене. За този период може да се приеме осреднена стойност на слънчевото греене около 1 080 h, среден ресурс на слънчевата радиация – 1 230 kWh/m2 и КПД на не-селективни слънчеви панели ~66%.
На база проведени експерименти у нас може да се твърди, че при селективен тип колектор специфичното преобразуване на слънчевата енергия за една година е 583 kWh/m2, а за не-селективен тип - 364 kWh/m2. (Следователно ефективността на преобразуване на слънчева енергия от селективната инсталация е 38% по-голямо от това на не-селективната.) Въпреки това у нас до сега са намерили приложение предимно не-селективните слънчеви термични системи за топла вода за битови нужди на жилищни, обществени и стопански обекти и системи за сушене на дървен материал и селскостопански продукти.
Към момента в страната има инсталирани слънчеви термични инсталации с обща площ 56.103 m2, със сумарна инсталирана мощност около 42 MW.


ПРОГНОЗИ ЗА ЕНЕРГИЙНОТО УСВОЯВАНЕ НА СЛЪНЧЕВАТА ЕНЕРГИЯ ДО 2015 ГОДИНА.

На фона на сегашното състояние на използване на слънчевите термични инсталации за производство на топла вода и на база развитието на пазара на технологии, могат да се направят две прогнози за бъдещото използване на слънчевата енергия в периода до 2015 година.
Песимистичната прогноза е свързана с все още високите инвестиции на съоръженията, изграждащи слънчевите термични инсталации. Това предопределя търсенето на не-селективния тип слънчеви колектори, като по-евтини, макар и по-несъвършени. Не е за пренебрегване и факта, че няма достатъчна специализирана информация, която да предизвика интереса на масовия потребител и да го насочи към конкретни технологии и решения. Пазарът на технологии едва сега прохожда и конкуренцията между специализираните фирми не е стимулираща. Също така още няма определен интерес и от страна на държавата за масово въвеждане на слънчевите термични колектори в сгради държавна и общинска собственост.
Оптимистичната прогноза за същия период следва прогнозния сценарий за Европа, но с няколко пъти по-малък темп на нарастване. Приема се едно бъдещо засилено развитие на пазара на технологиите, което ще се отрази върху намаляване на цената на инвестициите и съкращаване на срока за възвръщането им. Към това може да се добави евентуален интерес на правителството, съгласно Енергийната стратегия на България, и да се реализират краткосрочни програми за масово навлизане на слънчевите системи за БГВ в сградите държавна и общинска собственост, заедно с мерките по обновяването им.
По осреднена оценка се очаква количеството на топлинна енергия от слънчеви термични колектори през 2010 година да е около 137 GWh (11.8 ktoe), а през 2015 година – 239 GWh (20.6 ktoe).
Слънчевите технологии изискват сравнително високи инвестиции, което се дължи на ниските коефициенти на натоварване, както и на необходимостта от големи колекторни площи.
Усвояването на икономически изгодния потенциал на слънчевата енергия реално може да се насочи първоначално към сгради държавна и общинска собственост, които използват електроенергия и течни горива за производство на гореща вода за битови нужди. Очаква се и значително повишаване на интереса от страна на жителите на панелни сгради, които освен мерките по подобряване на термичната изолация на сградата да инсталират и слънчеви колектори за топла вода. Не е за пренебрегване и възможността за приложение на слънчевите термични колектори в строителството на хотели, ресторанти и др.
КАРТА НА СЛЪНЧЕВАТА РАДИАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ ПО РЕГИОНИ





СТЪПКИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПРОЕКТ ФОТОВОЛТАИЧНА ЦЕНТРАЛА


1.Избор на подходящ терен – необходимо е без препядствено изложение – посока юг и да се намира в близост до електропреносна мрежа – 0,4 k V или 20 k V.

2.Изработка на предпроектно проучване и соларен одит

Предпроектното проучване се извършва с цел да се установи начина на застрояване, параметрите на инвестиционното намерение и очакваните финансови резултати от дейността.

Соларният одит показва ефективността на слънчевата радиация за конкретно избрания терен. Гарантират се финансовите резултати от дейността.

3.Подаване на документи за виза за проектиране от Гл.Архитект

4.Подготовка на необходимите документи за становище от РИОСВ.

5.Подготовка на необходимите документи за становище от електро разпределителното дружество.

6.Изработка на технически проект, съгласуване и получаване на разрешение за строеж от Гл.Архитект

7.Доставка на оборудване

8.Монтажни дейности


9.Въвеждане в експлоатация

Седем добри причини за една соларна система

1. Енергийна ефективност

При електроенергия, идваща от електроцентрала загубата по електропровода е приблизително 64%. Това означава, че на всеки 1000 киловата, само 1/3 или 360 киловата стигат до нас.

2. Независимост от енергодоставчици и ценови промени.

Чрез децентрализиране на електроснабдяването големите комунални електроцентрали губят огромното си влияние, и така се гарантира повече демокрация.

3.Рентабилност/ Възвръщане на инвестицията

Законът за енергетиката гарантира произведената електроенергия от слънчево облъчване, която обикновено се влива в обществената мрежа да се заплаща от електроразпределителните дружества по законоустановени цени. За всеки киловатчас, доставчика на електроенергия плаща цена по-висока от покупната за потребителя. Следователно инвестиране във фотоволтаична инсталация е печелившо и природосъобразно.

4. Опазване на околната среда и здравето

Слънчевата енергия е чиста енергия без вредни за здравето емисии и също така безшумна.

5. Щадене и опазване на енергийните резерви.

Нашите природни ресурси намалявят драстично. Нефта,природния газ и урана са на привършване. Енергията на слънцето е алтернтивен и неизчерпаем източник, достъпен за всеки и навсякъде.

6. Рационално използване на природните ресурси

Ако искаме да осигурим бъдеще за ползване на природните ресурси и от следващото поколение, ефективно трябва да усвояваме само тези които са възобновяеми. Слънчевата енергия е регенерираща.

7. Бъди за пример

Живей според мотото: "Действай, така че действията ти да бъдат пример за всички".


Енергоспестяващи микросистеми

Разработените от СТС Солар енергоспестяващи фотоволтаични микросистеми са иновативни продукти, предназначени да обслужват нуждите на частни домакинства или малки предприятия.

Преобразуването на постоянния ток в променлив в тези системи се извършва от микроинвертори, които са индивидуално свързани с един или два PV-модула. По този начин, микроинверторът е в състояние да оползотвори най-високата мощност от всеки модул и да оптимизира неговата работа, като сведе негативните ефекти до минимум. Засенчването или повредата на един модул от системата не влияе на другите, и това не води до драстичен спад в енергодобива на цялата система, а само до незначително влияние. Тази технология увеличава ефективността на системата от 5 до 25%.

И още едно предимство на микроинверторите – с тях всеки отделен фотоволтаичен модул се превръща в индивидуален захранващ източник. По този начин, генерираното електричество на част от модулите може да се насочи за задоволяване на нуждите на домакинските уреди, а останалите да продават електроенергия към мрежата.

Микроинверторите са с вградено мрежово устройство за наблюдение, което предлага надежден начин за мониторинг на цялата система.

Инсталирайте сами
Многообразието от варианти на предлаганите енергоспестяващи соларни микросистеми дава възможност да се оползотворят всички неизползвани пространства, като покриви, фасади, тераси и градини. Микросистемите са с изключително опростен монтаж, предлагат се с инсталационни инструкции и позволяват гъвкави решения за всеки дом. Перспективният „Plug and Play” монтаж позволява изградените конструкции да бъдат премествани и полагани според предпочитанията или местоживеенето на клиентите.

Освен че увеличават производителността на фотоволтаичните инсталации, микроинверторите ги правят много по-гъвкави. При системите с микроинвертори имате пълната свобода за надграждане по всяко време. С малко усилие, всяка система може да бъде трансформирана и разширена с допълнителни модули, в зависимост от нуждите или средствата на клиентите, решили да заложат на зелената енергия.

Вложените средства в соларна микросистема бързо се възвръщат в резултата на последващото използване на безплатна енергия от слънчевите системи, с която могат да се захранят различни електроуреди в домакинството, и средствата от продадената на електроразпределителните дружества неизползвана енергия. Това значително намалява месечните сметки за ток на домакинството и прави потребителите по-независими от
нарастващите цени на електроенергията.

събота, 8 февруари 2014 г.

Smart Power Station


На 16 януари 2014 Sekisui Heim Co., Ltd от град Мито обяви старта на продажбите на серийни сглобяеми къщи , оборудвани със соларни клетки с общ капацитет до 10 кВт.
Къщите, които компанията нарича претенциозно Smart Power Station, в стандартната версия включват фотоелементи, монтирани на покрива с обща пикова мощност от 6,8 кВт ( 4,64 кВт „номинал“ в японските условия) за модели с жилищна площ от сто и тридесет кв. м. Има и резерви: дори и на модела от 114 кв.м могат да се монтират до 10 кВт слънчеви панели.
Според производителя такава къща се сглобява за около един ден .
За да се компенсира спиране на тока през нощта и в неслънчеви дни е предвидена малка литиева батерия Е – Pocket , капацитетът на която, за съжаление , не е уточнен.

Производителят подчертава : при сегашната „зелена“ тарифа купувачът на къщата може да продава в мрежата както част от своята генерация, така и цялата произведена енергия – така в реалните японски условия неговият доход ще остане непроменен 20 последователни години.

Преносими слънчеви панели

Японска компания, занимаваща се с производство на подвижни екрани, след последните събития започва да произвежда преносими слънчеви панели.
Слънчевият генератор GSR-110В има гъвкави слънчеви панели, разработени от Fuji Electric Systems. Освен това, всеки има свой собствен акумулатор. Цялото устройство тежи 3 кг.
Изходната мощност на прибора е 40 вата (16 вата директно от слънчевите панели и 24 вата от батерията). Батерията се зарежда при липса на потребители. Тази портативна слънчевата централа може да осигури работата на малък телевизор в продължение на 4 часа.

Всяка GSR-110В има USB порт за зареждане на електронни устройства и контакти за връзка с уреди. За да се увеличи мощността до 80 вата може да използвата два слънчеви генератор. Цената на GSR-110В е $ 730.


петък, 7 февруари 2014 г.

БЪЛГАРИЯ - СЛЪНЧЕВА СТРАНА


 
Да се насладиш на слънцето,
да използваш енергията му
Слънцето предлага неограничен енергиен потенциал, който поддържа живота на нашата планета от 5 милиарда години.
И занапред то ще ни дарява със скъпоценна топлина.
България – слънчева страна
В България има слънцегреене с променлива интензивност в зависимост от съответната географска зона и съгласно изследванията на БАН варира от 1400 до 1700 kWh/m2.
Навсякъде в страната слънцегреенето е подходящо за монтиране на соларна система , която на средно годишна база покрива до 70% от нужната енергия за подгряване на битова вода, а през лятото дори 100%. Максималният комфорт е гарантиран при всякакво атмосферно време, благодарение на качеството на соларните колектори, в комбинация с газовите котли и бойлери. Дори, когато не грее слънце, колекторите улавят енергията, пораждана от дифузната светлина и дават макар и по-малък топлинен, но винаги безплатен принос към произвежданата от котела топлина. При всякакви атмосферни условия, решенията позволяват да се използва максимум безплатна топлина от слънцето за най-голямо удобство и грижливо пестене.
Соларната система е добър избор за почти всяко домакинство. Това важи не само за нови, но и за стари сгради.
Достатъчно е да разполагате с покрив или с равна повърхност и соларната инсталация се приспособява към Вашия дом. Благодарение на различните монтажни решения, соларните колектори могат да се монтират върху покрива вградени в него – така нареченият интегриран монтаж, както и върху плоски покриви. Широката гама от
термоуправления, бойлери с различен обем, соларни станции и другите необходими
принадлежности, дава възможност за лесен монтаж и естетически издържано изпълнение на соларната инсталация или
Предимствата на соларната система накратко:
Със силата на слънцето използвате безплатна енергия за Вашия личен комфорт на топла вода.
Соларната система Ви прави по-независими от растящите цени на горивата.
Инвестицията в соларна система се изплаща в рамките на няколко години.
Соларната система увеличава стойността на недвижимата Ви собственост.
Използвате предимствата на голямата марка: всички резервни части за нашите соларни системи ще бъдат налични поне 10 години.